MOSiW

Medaliści Mistrzostw Polski w biegu na 1000 metrów na podium wraz z burmistrzem Międzyrzecza oraz działaczami sportowymi

K. Zalewski i A. Lisowska – złotymi medalistami Mistrzostw Polski

W sobotni wieczór w Międzyrzeczu Krystian Zalewski (Barnim Goleniów) i Aleksandra Lisowska (AZS UWM Olsztyn) zdobyli złote medale Mistrzostw Polski w Biegu na 10 000 metrów.

Zawody w Międzyrzeczu odbyły się w sprzyjających warunkach pogodowych, a zawodnicy uzyskali wiele rekordowych rezultatów.

Warunki do szybkiego biegania w Międzyrzeczu były wręcz idealne. W decydującej serii mężczyzn nie było wiatru, a temperatura wynosiła ok. 12-13 stopni. Stąd zapewne wiele rekordów życiowych i kilka wyników poniżej 30 minut. Zwycięstwa Krystiana Zalewskiego i Aleksandry Lisowskiej nie były zagrożone ani przez chwilę. Oboje w swoich biegach kontrolowali tempo i pokazali moc – relacjonuje współorganizator mistrzostw i spiker zawodów Tomasz Hucał.

Zalewski wywalczył czwarte z rzędu mistrzostwo kraju na tym dystansie. Wcześniej triumfował w Białogardzie (2019), w Karpaczu (2020) i Goleniowie (2021), gdzie jego klub pełnił rolę gospodarza zawodów. Po tegoroczne złoto, w sobotę w Międzyrzeczu, początkowo biegł wspólnie z Patrykiem Kozłowskim i Mateuszem Kaczorem. W połowie dystansu Zalewski oderwał się od stawki i z każdym okrążeniem powiększał przewagę nad biegnącymi za nim rywalami. Na mecie zameldował się z czasem 28:45.47. Wicemistrzostwo kraju zdobył Patryk Kozłowski (29:04.45), a trzeci był Mateusz Kaczor (29:19.09). W gronie U23 medale zdobyli Adam Kołodziej (29:33.08), który w globalnej klasyfikacji był czwarty, Aleksander Wiącek (29:41.29) oraz Mikołaj Czeronek (29:46.78).

Wśród pań klasą dla siebie była Aleksandra Lisowska. W drugiej części dystansu biegła już samotnie, za nią podążały Kinga Królik, Weronika Lizakowska oraz Beata Topka. Liderka z ponad 100-metrową przewagą nad rywalkami przekroczyła linię mety uzyskać czas 32:55.09 – piąty najlepszy rezultat w Europie w tym sezonie. Topka finiszowała jak druga – 33:12.93. Brązowy medal wywalczyła Lizakowska (33:14.52). Wśród zawodniczek z kategorii U23 medale zdobyły Julia Koralewska (33:55.13), Agnieszka Chorzępa (34:30.59) oraz Natalia Bielak (34:44.49).

Pełne wyniki: Międzyrzecz

Fot: Krzysztof Pawłowski – MOSiW